single

Czy noszenie okularów może uszkodzić wzrok?

Jak działają okulary?

Wiemy, że okulary poprawiają nasz wzrok, niezależnie od tego, czy jesteśmy krótkowidzami czy dalekowidzami. Ale w jaki sposób dokładnie jest to osiągane? Nasze oczy polegają na promieniach świetlnych i siatkówce, która jest częścią oka, która pomaga przekazać obraz do mózgu. Ci, którzy potrzebują okularów, mają problemy z ogniskowaniem światła bezpośrednio na siatkówce, ze względu na kształt ich oczu. Okulary, które są wyrobem medycznym, manipulują promieniami świetlnymi wpadającymi do oka, tak aby promienie świetlne skupiały się bezpośrednio na powierzchni siatkówki, a nie powyżej lub poniżej niej. Jest to możliwe dzięki krzywiznom soczewek okularów, które w zależności od recepty są wypukłe lub wklęsłe.

Dlaczego moja recepta zmienia się podczas każdej wizyty u okulisty?
W zależności od wieku, kształt oka jest podatny na większe zmiany w niektórych okresach naszego życia. Na przykład, chociaż nasze oczy nie przestają w pełni rosnąć aż do 19 roku życia, tak jak wzrost dziecka może mieć skokowy wzrost, tak samo jest z oczami dziecka. Jest to okres, w którym u wielu dzieci diagnozuje się krótkowzroczność lub dalekowzroczność, albo zauważa się zmiany w ich receptach. Dodatkowo z wiekiem kształt oka zmienia się bardziej, ponieważ soczewki w oku grubieją, a mięśnie skupiające słabną. Zjawisko to określane jest mianem prezbiopii. Osoby, które ukończyły 40 lat, doświadczają więcej zmian w widzeniu niż osoby, które mają 20 lat. Jednak w naszym technologicznie rozwiniętym świecie, w którym ciągle siedzimy przed ekranem, zmiany w widzeniu zachodzą szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas dbał o swój wzrok. Zapoznaj się z naszymi zalecanymi poradami w poniższych artykułach:

Czy okulary do czytania mogą osłabić mój wzrok?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, starsi dorośli zaczynają doświadczać prezbiopii, ponieważ soczewka w ich oczach traci swoją elastyczność i nie jesteśmy w stanie skupić się na przedmiotach znajdujących się w bliskiej odległości. Rzeczy takie jak gazeta stają się trudniejsze do czytania z bliska, więc pacjenci stwierdzają, że muszą trzymać małe druki dalej, aby były wyraźniejsze. Pacjenci często obawiają się, że po wzięciu do ręki czytnika (który znacznie ułatwi im czytanie gazet), stają się od niego zależni i czują, że ich oczy słabną. Nie obawiaj się, Twoje czytniki nie osłabiają Twoich oczu, mogą jednak sprawić, że tak się poczujesz, ponieważ być może przedłużyłeś zakup czytników i wreszcie możesz widzieć! Może się również zdarzyć, że zmienia się kształt oka i oczy wymagają okularów dwuogniskowych lub progresywnych. Pacjenci, którzy noszą soczewki kontaktowe mogą również zapytać swojego lokalnego okulistę Wiktorii o roztwory do soczewek kontaktowych, jeżeli doświadczają takich problemów z oczami.

Czy noszenie moich okularów może pogorszyć stan moich oczu?
Masz to jak w banku, Twoje okulary nie pogorszą stanu Twoich oczu. W rzeczywistości, nawet jeśli nosiłbyś niewłaściwą receptę, stan Twoich oczu nie pogorszyłby się, ponieważ okulary nie mogą zmienić kształtu Twoich oczu. Jednak w takim przypadku możesz odczuwać pewien dyskomfort w postaci bólu głowy lub zmęczenia oczu. Przez całe życie będziesz doświadczać zmian w swoich oczach, dlatego ważne jest, abyś regularnie poddawał się badaniom wzroku, nawet jeśli nie potrzebujesz okularów. Badanie oczu może pomóc Ci widzieć wyraźnie, ale może również zapewnić, że Twoje oczy są zdrowe!