single

Miesiąc Świadomości Choroby Sjogrena - Zrozumieć Niewidzialną Chorobę

W ramach obchodów miesiąca świadomości choroby Sjogrena, okuliści pomagają rozpowszechniać informacje na temat tej trudnej do zdiagnozowania choroby.

Choroba Sjogrena jest ogólnoustrojowym zaburzeniem autoimmunologicznym, które może dotyczyć całego organizmu. Jednym z podstawowych objawów jest nadmierna suchość, zwłaszcza oczu i jamy ustnej. Inne poważne objawy to przewlekłe zmęczenie i ból, zwłaszcza stawów, a także dysfunkcja głównych narządów. Zespół ten zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia neuropatii i chłoniaków.

Nasilenie choroby jest bardzo zróżnicowane, od łagodnego dyskomfortu do wyniszczających objawów, które mogą poważnie upośledzać normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec poważnym powikłaniom i poprawić jakość życia. Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Sjogrena, ale istnieją metody leczenia wielu jej objawów. Pacjentom przepisuje się średnio do 8 leków, aby leczyć szeroki zakres objawów.

optyk

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Sjogrena u kobiet jest dziewięć razy większe niż u mężczyzn, a diagnoza pojawia się zwykle około 40. roku życia. Niestety, ponieważ objawy różnią się u poszczególnych osób, a choroba często występuje w obecności lub naśladuje inne choroby (takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, menopauza, alergie lub stwardnienie rozsiane), jest ona często błędnie diagnozowana lub pomijana. Ponadto, ponieważ objawy mogą dotyczyć różnych części ciała, takich jak zęby, oczy lub układ mięśniowo-szkieletowy, poszukuje się różnych specjalistów w celu zdiagnozowania lub leczenia konkretnych objawów (takich jak reumatolodzy, dentyści lub okuliści), podczas gdy szerszy obraz jest często pomijany. Od momentu zauważenia objawów do postawienia diagnozy choroby Sjogrena mijają średnio prawie trzy lata.

Ponieważ suchość oka jest jednym z najczęstszych wczesnych objawów choroby, podjęto wysiłki mające na celu edukację okulistów w zakresie rozpoznawania i zwracania uwagi na objawy choroby. Pacjenci również muszą być świadomi i proaktywni w rozmowach z ich dostawcami usług medycznych na temat potencjalnej diagnozy i leczenia. Znajomość czynników ryzyka i objawów może być niezbędna do szybszego postawienia diagnozy.

Twój okulista może być w stanie wykryć i zdiagnozować zespół Sjogrena na podstawie objawów suchego oka, jak również innych badań diagnostycznych i przeglądu objawów. W przypadku tej diagnozy leczenie będzie się różnić od typowej choroby suchego oka. Ponieważ jest to choroba autoimmunologiczna, nawilżające krople do oczu mogą przynieść tymczasową ulgę, ale nie rozwiążą źródła problemu. Lekarz może przepisać nowsze krople cyklosporyny, aby leczyć reakcję zapalną. Jeśli masz suche oczy, a typowe metody leczenia nie przynoszą rezultatów, warto zapytać o chorobę Sjogrena.

Pacjenci z chorobą Sjogrena często czują się niezrozumiani, ponieważ większość wyniszczających objawów nie jest widoczna dla innych, a choroba często nie jest rozpoznawana, głównie z powodu braku świadomości. Zwiększenie świadomości zarówno społecznej, jak i zawodowej ma na celu skrócenie czasu diagnozy i przyspieszenie badań nad lekiem na tę chorobę.