single

Słaby sen związany z ryzykownymi zachowaniami nastolatków

Nastolatki są jednymi z najbardziej wrażliwych i wymagają solidnych ośmiu do 10 godzin snu na noc dla optymalnego zdrowia. Jednak ostatnie badania podkreślają niepokojące tendencje, w których ponad 70 procent uczniów szkół średnich nie otrzymuje niezbędnego snu, którego wymagają, aby działać na najwyższych obrotach.

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital przeanalizowali dane dotyczące zachowań ryzykownych i ich korelacji z czasem trwania snu. Dane, zebrane w ciągu ośmiu lat, znalazły związek między działaniami podejmującymi ryzyko a czasem trwania snu.

Główny badacz, Matthew Weaver, Ph.D., z Division of Sleep and Circadian Disorders w Brigham and Women's Hospital powiedział: "Stwierdziliśmy, że szanse na niebezpieczne zachowanie uczniów szkół średnich wzrosły znacząco wraz z mniejszą liczbą godzin snu. ... Osobiste zachowania ryzykowne są częstym prekursorem wypadków i samobójstw, które są głównymi przyczynami śmierci wśród nastolatków i mają ważne implikacje dla zdrowia i bezpieczeństwa uczniów szkół średnich w całym kraju."

Badania podkreślają również, że uczniowie, którzy spali mniej niż sześć godzin w porównaniu z tymi, którzy spali więcej niż osiem godzin w nocy, byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zgłoszenie używania alkoholu, marihuany, narkotyków lub tytoniu, w tym prowadzenia samochodu pod wpływem. Uczniowie ci byli również dwukrotnie bardziej skłonni do wdawania się w bójki lub noszenia broni w szkole. Najsilniejsze korelacje pomiędzy słabym snem a zaburzoną oceną sytuacji dotyczą nastroju i samookaleczeń. Na przykład nastolatkowie, którzy spali mniej niż sześć godzin, byli do trzech razy bardziej skłonni do rozważania samobójstwa i cztery razy bardziej skłonni do jego podjęcia.

Wielu uczniów szkół średnich zostaje do późna grając na elektronicznych urządzeniach emitujących niebieskie światło, takich jak smartfony, tablety, komputery, oglądając telewizję i grając w gry wideo. Ponieważ nadmierna ekspozycja na niebieskie światło negatywnie wpływa na naturalny rytm okołodobowy organizmu, istotne jest, aby dzieci, nastolatki i dorośli, przestali korzystać z urządzeń elektronicznych do dwóch godzin przed snem. Jeśli urządzenia elektroniczne muszą być używane, najlepiej stosować okulary blokujące niebieskie światło, takie jak BluTech Lenses.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie