single

Jak dbać o oczy uprawiając sport

Jako specjaliści w dziedzinie okulistyki jesteśmy wielkimi fanami ochrony oczu, a to obejmuje również ochronę oczu podczas uprawiania sportu.
90 procentom urazów oczu można zapobiec poprzez noszenie odpowiedniej ochrony oczu, co oznacza, że 27 000 z 30 000 urazów oczu związanych z uprawianiem sportu w Ameryce można by uniknąć dzięki temu prostemu środkowi ostrożności!

Które sporty są najbardziej niebezpieczne dla wzroku?
Niektóre sporty stwarzają większe zagrożenie urazem oczu niż inne. Najgorszymi winowajcami są airsoft i paintball, a następnie sporty rakietowe i piłka nożna. Bez względu na to, jaki sport uprawiasz, okulary powinny być częścią Twojego wyposażenia ochronnego, ale szczególnie w tych dyscyplinach. Kolejna grupa sportów najbardziej niebezpiecznych dla oczu to łucznictwo, pływanie, lacrosse, hokej, piłka nożna, narciarstwo i snowboard.

Wybór najlepszej ochrony oczu
Zazwyczaj możliwe jest znalezienie specjalistycznych gogli lub masek przeznaczonych do konkretnych sportów kontaktowych, ale dobrą uniwersalną opcją są gogle poliwęglanowe. Można je założyć na okulary, a materiał, z którego są wykonane, jest odporny na rozbicie i znacznie mocniejszy niż zwykły plastik. Możesz nawet być w stanie uzyskać okulary na receptę, aby te delikatne okulary mogły bezpiecznie pozostać w domu podczas ćwiczeń i gier.

Inne sporty mogą sprawić, że ochrona oczu będzie bardziej skomplikowana. Water polo, na przykład, może zamienić sprzęt przeznaczony do ochrony oczu w zagrożenie dla nich samych. Kiedy stopy, ręce lub łokcie latają w wodzie, mogą wbić okulary w oczy gracza i spowodować dodatkowe uszkodzenia. Zwróć uwagę na wytyczne USA Water Polo dotyczące sprzętu ochronnego, jeśli potrzebujesz silnych soczewek korekcyjnych, aby widzieć, ale w większości przypadków może być bezpieczniej grać bez gogli.

Aktywność na świeżym powietrzu i ochrona oczu
Jeśli Twój sportowy styl życia w mniejszym stopniu opiera się na sportach drużynowych, a w większym na przygodach na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, kolarstwo górskie, narciarstwo czy snowboarding, ochrona przed promieniowaniem UV jest równie ważna jak odporność na uderzenia. Upewnij się, że znajdziesz dobre gogle z ochroną przed promieniowaniem UV i rozważ zakup gogli z soczewkami polaryzacyjnymi, aby zredukować odblaski lub z soczewkami przyciemnianymi, które poprawiają kontrast i pomagają lepiej widzieć zmiany w terenie.

Pomożemy Ci znaleźć świetną odzież ochronną dla oczu!
Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj ochrony oczu jest najlepszy dla Twojego ulubionego sportu, z przyjemnością udzielimy Ci rekomendacji. Zadzwoń do nas lub zatrzymaj się w gabinecie, abyśmy mogli omówić Twoje potrzeby w zakresie okularów i sprawić, że będziesz grał na szczycie swojej formy! Dodatkowo, pamiętaj, aby udać się prosto do okulisty lub na pogotowie, jeśli Ty lub członek Twojej drużyny doznacie urazu oka.