single

Jak światło niebieskie wpływa na sen?

W poszukiwaniu bardziej energooszczędnych produktów, żarówki fluorescencyjne i diody LED przejęły przemysł oświetleniowy. Ten rodzaj sztucznego światła znajduje się we wszystkim, od oświetlenia domowego, biurowego po telewizory, tablety i smartfony. Podczas gdy te żarówki są pomocne w pomaganiu nam w lepszym wykorzystaniu naszych zasobów, szkodzą naszym cyklom snu.

Problem polega na tym, że sztuczne światło może zakłócać zdrowe wzorce snu. Zegar biologiczny organizmu jest zaprogramowany do pracy w rytmach, które są ustalane przez ilość światła i ciemności, które otrzymujesz. Jest to znane jako rytm okołodobowy. Tego typu rytmy pomagają określić Twoje wzorce snu i jedzenia, w tym produkcję hormonów, aktywność mózgu i regenerację komórek.

Kiedy Twoje ciało jest wystawione tylko na działanie naturalnego światła słonecznego, obszar podwzgórza w mózgu ustawia Twoje wzorce snu zgodnie z tym, kiedy na zewnątrz jest jasno i ciemno. To dlatego obszary, które mają bardziej ekstremalne przesunięcia między światłem dziennym a nocą, takie jak Alaska lub regiony na północy, mogą mieć ochotę na więcej snu w pewnych okresach roku, kiedy jest ciemniej.

Kiedy twoja siatkówka wykrywa światło, sygnał jest wysyłany do twojego podwzgórza. Podobnie jest, gdy robi się ciemno - tylko Twoje ciało otrzymuje sygnał, by zacząć wytwarzać melatoninę i obniżyć temperaturę ciała, by przygotować się do snu. Rano, gdy twoje ciało widzi światło, stopniowo się rozgrzewa i zaczyna produkować kortyzol.

Sztuczne światło z podświetlanego urządzenia lub wewnętrznej oprawy oświetleniowej dezorientuje Twój organizm. Siatkówka otrzymuje teraz światło bez względu na porę dnia. Oznacza to, że Twojemu organizmowi trudniej jest przygotować się do snu.

Naturalne niebieskie fale znajdują się w słońcu. Jednak niebieskie światło wytwarzane przez urządzenia elektroniczne i oświetlenie zwiększa czas reakcji, uwagę i nastrój, co jest świetne w ciągu dnia, ale fatalne dla organizmu w nocy.

Nadmierne narażenie na niebieskie światło

jest szczególnie niepokojące, ponieważ liczba urządzeń elektronicznych tylko rośnie, a zdrowie Ameryki wydaje się maleć. Zmęczenie, słaby sen, choroby przewlekłe i otyłość nękają nasz kraj. Urządzenia z niebieskim światłem nie pomagają tej rosnącej epidemii.

Uniwersytet w Toronto przeprowadził badanie, a uczestnicy zostali poinstruowani, aby nosić specjalne okulary, które blokowały długość fal niebieskiego światła. Ludzie w badaniu, którzy nosili te okulary produkowali więcej melatoniny niż ci, którzy tego nie robili. Dodatkowo, inne badania medyczne stwierdzają, że niebieskie fale są odpowiedzialne za tłumienie fal mózgowych delta, które wywołują i wprowadzają w sen. W przeciwieństwie do tego, niebieskie światło wytwarza fale alfa, które sprawiają, że jesteś bardziej czujny.

Specjaliści medyczni zalecają, że aby uniknąć problemów ze snem, ludzie powinni przestać korzystać z urządzeń elektronicznych od 30 do 60 minut przed pójściem do łóżka. Obejmuje to ekspozycję na telewizję, oświetlenie fluorescencyjne, komputery, smartfony, tablety, e-czytniki itp. Ponadto, używaj okularów filtrujących niebieskie światło w ciągu dnia, takich jak soczewki BluTech. Te okulary filtrujące niebieskie światło mogą pomóc zmniejszyć ilość niebieskiego światła, które otrzymują Twoje oczy, i udowodniono klinicznie, że podwajają poziom melatoniny. To poprawia sen, zmniejsza przebudzenia i poprawia niektóre rodzaje poznania.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie