single

Ile czasu Twoje dziecko powinno spędzać przed ekranem?

Coraz szybsze upowszechnianie się czasu ekranowego ma wpływ na wiele aspektów życia. Jednym z nich jest w szczególności rodzicielstwo. Dzieci narażone na wciągające, a nawet uzależnione gry i treści na platformach społecznościowych, takich jak Instagram czy TikTok, coraz częściej zastanawiają się, ile czasu powinny spędzać na ekranie i jak ten czas wpływa na ich rozwój.

W związku z tymi obawami Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała wytyczne dotyczące czasu ekranowego i aktywności fizycznej dla dzieci poniżej piątego roku życia. Zgodnie z nowymi wytycznymi "dzieci poniżej piątego roku życia muszą spędzać mniej czasu na oglądaniu ekranów lub być przytrzymywane w wózkach i fotelikach, muszą mieć lepszą jakość snu i więcej czasu na aktywną zabawę, jeśli mają rosnąć zdrowo".

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii najlepiej jest całkowicie unikać kontaktu z mediami przed ukończeniem drugiego roku życia. Gdy dziecko jest w wieku od dwóch do pięciu lat, najlepiej jest ograniczyć czas spędzany na ekranie do jednej godziny dziennie, przeznaczając go na treści ciekawe lub edukacyjne.

W przypadku starszych dzieci ograniczenie dostępu do technologii może być większym wyzwaniem. Jedną z rad, jak ograniczyć czas spędzany na ekranie, jest wyznaczenie w domu stref lub godzin wolnych od urządzeń. Bez względu na to, czy chodzi o zakaz używania telefonów podczas posiłków, czy też o zakaz korzystania z urządzeń na godzinę przed snem, ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło w ciągu dnia (nawet jeśli tylko o kilka godzin) może pomóc w zmniejszeniu skutków ubocznych niebieskiego światła i prowadzić zdrowszy tryb życia.

Choć nasze urządzenia mogą być cennym źródłem informacji i rozrywki, emitują niebieskie światło, które zakłóca rytm okołodobowy organizmu, co może prowadzić do zmęczenia, migreny oraz ograniczenia snu i wydajności. Niestety, przełączenie telefonu lub komputera dziecka na "tryb nocny" nie wystarczy, aby uchronić je przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła.

Najlepszym sposobem na to są okulary blokujące niebieskie światło. Soczewki BluTech blokują niebieskie światło bez zniekształcania kolorów, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem do noszenia okularów przez cały dzień. BluTech nie tylko chroni oczy przed niebieskim światłem, ale także przed promieniowaniem słonecznym UV.

Ustalenie zasad dotyczących czasu spędzanego przez dziecko na ekranie oraz ochrona jego oczu za pomocą okularów blokujących niebieskie światło to dwa proste kroki, które korzystnie wpłyną na jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Źródło: https://www.who.int/news-room/detail/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/screen-time/art-20047952

Znajdź BluTech w pobliżu