single

Okulary do czytania, bifokale czy progresywne?

Z wiekiem soczewki w naszych oczach stopniowo tracą swoją elastyczność.
Proces ten nazywany jest prezbiopią i jest to główny powód, dla którego większość seniorów potrzebuje okularów do czytania do pracy z bliska. Dla tych z nas, którzy już potrzebują okularów do korekcji krótkowzroczności, rozwiązanie jest jednak nieco bardziej złożone i istnieją różne opcje. Czy wolisz połączyć kontakty z okularami do czytania, nosić okulary dwu- (a nawet trój-) lub okulary progresywne?

Bifokale: Tak czy Nie?
Bifokale są całkiem proste. Każda soczewka ma obszar, który koryguje krótkowzroczność i mniejszy obszar umieszczony na dole, który koryguje starczowzroczność lub dalekowzroczność. Im gorsza jest prezbiopia, tym bardziej pomocne może być dodanie trzeciej soczewki pośrodku, aby pomóc w zadaniach takich jak praca na komputerze. Takie okulary z potrójnymi soczewkami to trifokale.

Tak proste jak bifokale i trifokale, wiele osób ma trudności z dostosowaniem się do efektu przeskoku obrazu, który wynika z posiadania dwóch lub trzech typów soczewek w jednym. Istnieje również element samoświadomości, ponieważ nasza kultura ma tendencję do postrzegania okularów dwuogniskowych jako akcesorium starszego wieku.

Nowoczesne rozwiązanie: Soczewki progresywne
Jeśli koszty okularów dwuogniskowych przewyższają korzyści, a Ty nie chcesz używać kontaktów oprócz okularów do czytania, soczewki progresywne są bardzo elegancką opcją. Zamiast układać różne soczewki razem jak puzzle, tak jak robią to bifokale i trifokale, soczewki progresywne zawierają wiele recept w jednym ciągłym kawałku. Nie musisz martwić się o rozpraszające linie, a dzięki odpowiedniemu pochyleniu głowy będziesz mógł widzieć wyraźnie na każdą odległość!

Nie obawiaj się okresu adaptacji
Nawet prosta zmiana recepty może zająć kilka dni, aby się do niej przyzwyczaić, a soczewki progresywne nie są inne. Nie zniechęcaj się, jeśli wydadzą Ci się one niewygodne przy pierwszym przymierzeniu i skorzystaj z poniższych wskazówek, aby przyspieszyć proces adaptacji:

  • Nie zmieniaj starych okularów tam i z powrotem! Za każdym razem, gdy to robisz, przestawiasz zegar przyzwyczajając się do nowych soczewek i prawdopodobnie przedłużasz objawy zmęczenia oczu!
  • Upewnij się, że soczewki są dobrze dopasowane, tak aby "korytarz mocy" w środku soczewki był w odpowiednim miejscu, abyś mógł przez niego naturalnie patrzeć.
  • Ćwicz poruszanie głową, aby zamiast oczu widzieć przedmioty znajdujące się w różnych odległościach.
  • Ćwicz przełączanie się z patrzenia na odległe obiekty na te z bliska, oglądając telewizję i czytając w tym samym czasie.
  • Przynieś nam swoje pytania (i swoje okulary!)

Jeśli nadal masz pytania dotyczące działania soczewek progresywnych lub jeśli inna opcja może być dla Ciebie lepsza, z przyjemnością przedyskutujemy to z Tobą w naszej praktyce. Chętnie też dokonamy wszelkich niezbędnych korekt Twoich okularów, abyś mógł cieszyć się ich dobrym dopasowaniem!

Uwielbiamy pomagać naszym pacjentom widzieć wyraźnie!