single

Jak dbać o soczewki?

Soczewki korekcyjne to takie małe rzeczy, które robią tak ogromną różnicę w naszym życiu.
Większość osób noszących okulary lub soczewki kontaktowe pamięta, jak to było, kiedy po raz pierwszy po ich założeniu mogli zobaczyć pojedyncze źdźbła trawy i liście na drzewach. Ważne jest, aby dobrze dbać o nasze soczewki, tak abyśmy mogli czerpać maksymalne korzyści z ich noszenia!

Wskazówki dotyczące pielęgnacji okularów
Nawet przy zastosowaniu powłok ochronnych, okulary mają tendencję do zbierania kurzu i oleju w miarę ich noszenia, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Choć kuszące jest sięgnięcie do rogu koszuli, lepiej jest użyć ściereczki z mikrofibry lub bawełny i płynu do czyszczenia okularów. Możesz nawet przygotować własny płyn do czyszczenia okularów, dodając kroplę mydła do małej butelki z wodą w sprayu.

Jeśli w pobliżu nie ma ściereczki do okularów, brzeg bawełnianej koszuli jest dobrym substytutem, ale pamiętaj, aby nigdy nie używać materiałów drewnopochodnych, takich jak serwetki czy chusteczki higieniczne. Ponieważ są one wykonane z pulpy drzewnej, mogą bardzo łatwo porysować soczewki. Unikaj również stosowania chemicznych środków czyszczących, takich jak amoniak czy płyn do mycia okien, ponieważ mogą one rozpuścić powłokę ochronną soczewek. A kiedy nie nosisz okularów, najlepszym sposobem na ich przechowywanie jest etui. Nie zasypiaj z nimi, bo możesz je uszkodzić podczas snu!

Pielęgnacja i bezpieczeństwo soczewek kontaktowych
Dbanie o soczewki kontaktowe jest nieco bardziej skomplikowane. Ponieważ są one umieszczone bezpośrednio na oku, utrzymanie ich w czystości jest tak samo, jeśli nie bardziej, związane z higieną, jak i z konserwacją. Używaj tylko świeżo wyczyszczonych rąk, a do czyszczenia i przechowywania soczewek używaj tylko świeżego płynu, ponieważ wystarczy jedno użycie, aby płyn stał się zanieczyszczony.

Nigdy nie używaj wody do czyszczenia soczewek kontaktowych (i zdecydowanie nie używaj plwociny), ponieważ wszystkie źródła słodkiej wody zawierają mikroorganizmy, które potraktują soczewki kontaktowe jak szalki Petriego. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, jak często wymieniać soczewki i jak długo je trzymać. Może to być kuszące, aby przeciągnąć to w czasie, ale oszczędzając trochę na wymianie soczewek, możesz narazić się na ryzyko infekcji oka. To nie jest tego warte!

Więcej o zapobieganiu infekcjom oczu
Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny sumiennie dbać o minimalizowanie ryzyka infekcji oczu. Oznacza to, że nie należy pocierać oczu (co może uszkodzić soczewkę lub wprowadzić zarazki do oka), często mrugać, być nawodnionym i używać kropli do oczu, gdy potrzebne jest dodatkowe nawilżenie. I ponownie, postępuj zgodnie z instrukcją, jak długo można bezpiecznie nosić soczewki i kiedy należy je wymienić!

Przedstaw nam swoje problemy i pytania dotyczące soczewek
Jeśli masz pytania dotyczące najlepszej pielęgnacji Twoich soczewek, czy to okularów czy kontaktów, po prostu daj nam znać! Chcemy, aby nasi pacjenci mogli w pełni wykorzystać możliwości swoich okularów i kontaktów. Skontaktuj się z nami również, jeśli doświadczasz podrażnień lub innych objawów związanych z użytkowaniem soczewek kontaktowych. Jeśli wszystko idzie dobrze, nadal upewnij się, aby zaplanować regularne badania okulistyczne! Nie każdy problem z oczami lub przestarzała recepta jest oczywista.