single

Czy ignorujesz swoje suche oczy?

Nie musisz żyć z suchymi oczami

Czy zauważyłeś, że Twoje oczy są chronicznie suche, swędzą, drapią, a nawet czasami łzawią? Wiele osób, które mają te objawy, po prostu kontynuuje swoje życie, dopóki objawy nie staną się nie do zniesienia. Nie zdają sobie sprawy, że są to oznaki, że mogą cierpieć na zespół suchego oka, stan, w którym oczy nie są w stanie produkować wystarczającej ilości łez, aby skutecznie smarować oczy. Jest to problem, który nie zniknie sam z siebie.

Co powoduje suchość oka?

Zespół suchego oka, znany również jako zaburzenie filmu łzowego, charakteryzuje się zmniejszeniem ilości lub jakości wytwarzanych łez. Łzy są niezbędne dla optymalnego zdrowia oczu, widzenia i komfortu. W idealnej sytuacji film łzowy pokrywa oczy przez cały czas, aby zapobiec ich wysychaniu i zapewnić wyraźne widzenie. Jeśli gruczoły produkujące łzy zaczynają produkować mniej łez lub łzy, które nie mają odpowiedniej równowagi wody, olejów, białek i elektrolitów, film łzowy może stać się niestabilny, umożliwiając powstawanie suchych miejsc na powierzchni oka i powodując zakłócenia w zewnętrznej barierze nabłonka oka. To zaburzenie w zewnętrznej barierze pozwala mikrobom wniknąć do oka, co prowadzi do podrażnień i infekcji. Stan ten może być spowodowany przez wiele czynników, w tym dysfunkcję gruczołów łzowych, problemy z powiekami, leki lub czynniki środowiskowe.

Objawy suchego oka

suche oczy

Jak wspomniano powyżej, wiele z objawów suchego oka obejmuje różne odczucia suchości, w tym pieczenie, kłucie, swędzenie, zgrzytanie, bolesność lub uczucie, że coś znajduje się w oku. Oczy mogą być również zaczerwienione i wrażliwe na światło, wiatr lub dym. Widzenie może być zamazane lub podwojone, a oczy mogą się łatwo męczyć. Innym częstym objawem jest wrażenie zamglonego widzenia, które ustępuje po mrugnięciu (szczególnie często podczas czytania lub korzystania z komputera). Dzieje się tak, ponieważ film łzowy nie tworzy gładkiej warstwy na powierzchni oka lub odparowuje zbyt szybko, powodując zamazanie obrazu.

Możesz również odczuwać ból, wydzielinę z oka (szczególnie po przebudzeniu rano) oraz dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych. Jednym z najbardziej mylących objawów suchego oka jest nadmierne łzawienie, które występuje, ponieważ oczy próbują zrekompensować brak nawilżenia - jednak produkowane łzy są niskiej jakości i nie nawilżają odpowiednio powierzchni oka.

Zmniejszanie objawów

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, gdy masz suche oczy, jest to, czy przyjmujesz jakieś leki, angażujesz się w pewne zachowania lub jesteś narażony na czynniki środowiskowe, które mogą powodować ten stan. Leki, które mogą powodować suchość oka jako efekt uboczny to:

  • Leki przeciwhistaminowe i przeciwgrzybicze
  • Diuretyki
  • Pigułki nasenne
  • Tabletki antykoncepcyjne
  • Leki przeciwdepresyjne
  • Leki przeciwtrądzikowe
  • Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE)
  • Leki przeciwbólowe na bazie opiatów, takie jak morfina

Ważne! Nigdy nie odstawiaj leków bez porozumienia z lekarzem! Jeśli przyjmujesz lek, który może powodować suchość oka, nie odstawiaj go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Leczenie objawów suchego oka może być prostszym rozwiązaniem niż odstawienie lub zmiana leków.

Być może będziesz w stanie zmienić swoje środowisko, aby zmniejszyć objawy suchego oka, jak również. Czynniki środowiskowe, które mogą zaostrzać objawy suchego oka to m.in:

  • Noszenie soczewek kontaktowych
  • Długotrwałe korzystanie z komputera lub innych urządzeń elektronicznych
  • Narażenie na suchy, wietrzny klimat lub nadmuchiwanie powietrza (np. z klimatyzatora lub grzejnika).
  • Narażenie na działanie dymu
  • Przebywanie na dużych wysokościach

Leczenie suchego oka

Jeśli odczuwasz objawy suchego oka, umów się na wizytę u optometrysty. Diagnoza i leczenie będą oparte na pełnym badaniu Twoich oczu, historii choroby i Twoich osobistych uwarunkowaniach związanych z tym schorzeniem. Lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu testu filmu łzowego, który może określić ilość i jakość łez oraz to, czy gruczoły łzowe i film łzowy funkcjonują prawidłowo.

Rodzaj leczenia będzie zależeć od przyczyny problemu. Leczenie może obejmować zmiany behawioralne lub środowiskowe, takie jak stosowanie nawilżacza powietrza, noszenie okularów przeciwsłonecznych przy wietrznej pogodzie, ograniczenie czasu spędzanego przy komputerze lub zmiana na inny rodzaj soczewek kontaktowych, a także leczenie medyczne, które może obejmować:

  • Sztuczne łzy, krople do oczu lub maści do smarowania oczu
  • Krople lub tabletki steroidowe lub antybiotykowe mogą być stosowane w niektórych stanach, takich jak zapalenie brzegów powiek
  • Zmniejszenie odpływu łez poprzez blokowanie kanalików łzowych za pomocą silikonowych zatyczek
  • Leki takie jak Restasis, które zmniejszają stan zapalny i pobudzają produkcję łez
  • W niektórych sytuacjach może być zalecany zabieg chirurgiczny
  • Soczewki twardówkowe, które utrzymują wilgoć na powierzchni gałki ocznej

Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o suchych oczach jest to, że nie musisz cierpieć. Dostępne są zabiegi, które zwiększą nawilżenie oka i zmniejszą nieprzyjemne, a czasem wyniszczające objawy. Jeśli cierpisz, umów się na wizytę u okulisty i uzyskaj ulgę, na którą zasługujesz.

Więcej informacji znajdziesz na http://akademiawidzenia.pl/