single

Ochrona oczu przed pracą przy biurku

Jest tak wiele osób, które spędzają godziny dziennie, jeśli nie większość dnia pracując na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Zazwyczaj robią to bez zwracania uwagi na wpływ, jaki ma to na ich ciało. Korzystanie z komputera lub urządzenia przenośnego przez dłuższy czas może powodować fizyczny stres dla organizmu z powodu niewłaściwego ułożenia, takiego jak pochylanie się, siedzenie bez podparcia stóp, wysuwanie nadgarstków i nadwyrężanie oczu.

Osoby, które przez dłuższy czas wpatrują się w ekran komputera lub urządzenia przenośnego, mogą nabawić się syndromu widzenia komputerowego (CVS), który powoduje ogromne obciążenie układu wzrokowego i może wywoływać bóle głowy, zmęczenie, bóle szyi, pleców i ramion oraz suchość oczu, a także inne objawy.

Oto kilka wskazówek, jak stworzyć stanowisko pracy, które zmniejszy ryzyko nadwyrężenia oczu, dyskomfortu i potencjalnych obrażeń, które mogą wynikać z długotrwałego korzystania z komputera.

1. Rób przerwy

Twoje oczy pracują przez cały czas, więc czasami dobrze jest zrobić im przerwę. Ponieważ oczy używają więcej niż jednej grupy mięśni, możesz to zrobić poprzez regularne przenoszenie punktu ciężkości z bliży na dal. Jak często? Zastosuj zasadę 20/20/20 - co 20 minut zrób 20-sekundową przerwę, aby skupić wzrok na obiekcie oddalonym o 20 stóp. Zapobiega to zmęczeniu oczu i pomaga im ponownie się skupić.

Możesz również przewracać oczami: najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie krótko w przeciwnym kierunku.

2. Ustawienie monitora

Upewnij się, że ekran jest ustawiony tak, aby górna część wyświetlacza znajdowała się na poziomie oczu lub nieco poniżej. Pozwoli to na oglądanie ekranu bez konieczności zginania szyi. Jeśli nie jesteś w stanie wyregulować wysokości ekranu, możesz dostosować wysokość krzesła, aby uzyskać takie ustawienie, ale jeśli powoduje to zwisanie stóp, zaleca się użycie podnóżka.

praca

3. Zmniejszanie odblasków na ekranie

Odblaski to główna przyczyna zmęczenia oczu. Używaj żaluzji i zasłon w oknach, aby kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Jeśli odblaski są powodowane przez światła nad głową, użyj ściemniacza lub wymień żarówki na te o mniejszej mocy. Czasami nie masz kontroli nad oświetleniem, np. jeśli pracujesz w biurze. Rozważ zakup ekranu antyodblaskowego do umieszczenia na monitorze, aby pomóc w filtrowaniu odbitego światła.

4. Mrugaj często

Podejmij świadomy wysiłek, aby często mrugać, aby zapobiec wysychaniu powierzchni oka. Suchość oczu może być problemem przy intensywnym oglądaniu ekranu, ponieważ częstotliwość mrugania zmniejsza się podczas patrzenia na ekran. Jest to szczególnie ważne, jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Jeśli zauważysz, że mruganie nie zmniejsza uczucia suchości oczu, wypróbuj dostępne bez recepty sztuczne łzy. Skonsultuj się ze swoim optometrystą na temat suchego oka i sztucznych łez, ponieważ niektóre krople do oczu mogą działać lepiej niż inne.

5. Odpoczywaj od silnego światła

Niektórzy lekarze medycyny holistycznej zalecają, aby odmłodzić oczy: nie dotykając oczu, lekko przyłóż dłoń do oczu na 30 sekund, aby odciążyć je od światła.

Tak czy inaczej, po prostu zamknięcie oczu na dłuższy czas niż mrugnięcie może być pocieszające raz na jakiś czas.

6. Upewnij się, że Twoje okulary pasują do ekranu

Jeśli nosisz okulary do czytania, bifokalne lub multifokalne, powinieneś móc patrzeć na monitor bez odchylania głowy do tyłu. Jeśli nie, dostosuj je tak, abyś mógł wygodnie widzieć.

7. Rozważ okulary do komputera

Okulary do komputera są specjalnie zaprojektowane do długotrwałego korzystania z komputera. Moc soczewki ma na celu złagodzenie ilości akomodacji, która jest potrzebna do utrzymania ostrości widzenia obiektów w odległości monitora komputerowego i zapewnia największe pole widzenia. Porozmawiaj ze swoim okulistą, aby zbadać tę opcję.

Niektórzy optometryści zalecają pewne powłoki soczewek do korzystania z komputera, na przykład powłoki blokujące światło niebieskie, które chronią oczy przed wysokoenergetycznym światłem widzialnym (HEV).

8. Ruszaj się!

Zbyt długie siedzenie przy komputerze jest nie tylko szkodliwe dla oczu. Może również powodować sztywność i ból w pozostałych częściach ciała. Unikaj tego, regularnie wstając i ruszając się.

  • Co 10 minut zrób krótką, 10-20 sekundową przerwę, wstając z fotela i poruszając się.
  • Co 30-60 minut zrób 2-5 minutową przerwę na rozciągnięcie ramion, pleców i szyi oraz spacer.

Czytaj więcej na: https://coprzeczytalam.pl/