single

Różne rodzaje soczewek kontaktowych

W porównaniu do wszystkich różnych stylów oprawek i kształtów soczewek okularowych, może się wydawać, że soczewki kontaktowe są dużo prostsze.
Jednak w rzeczywistości istnieje wiele różnych typów soczewek kontaktowych, różniących się kształtem, trwałością i materiałem, a my weźmiemy pod uwagę wszystkie te zmienne przy wyborze odpowiednich soczewek dla Ciebie.

Soczewki toryczne a soczewki sferyczne

Tak jak soczewki okularowe będą miały różny kształt w zależności od rodzaju korekcji, jakiej potrzebuje Twój wzrok, tak samo kontakty mają różny kształt. Soczewki sferyczne są przeznaczone do leczenia krótkowzroczności (nearsightedness), nadwzroczności (farsightedness) i starczowzroczności (age-related farsightedness), ale ten kształt nie może nic zrobić, aby naprawić astygmatyzm. W tym miejscu z pomocą przychodzą soczewki toryczne. Są to soczewki cylindryczne zaprojektowane tak, aby korygować wypaczenie rogówki, a ich prawidłowe położenie jest utrzymywane przez grawitację i mruganie.


Soczewki jednodniowe a soczewki o przedłużonym trybie noszenia
Większość soczewek kontaktowych można nosić tylko w ciągu dnia, a w trosce o zdrowie naszych oczu, musimy je zdejmować na noc. Niektóre z nich są przeznaczone do wyrzucenia po jednym dniu użytkowania, a niektóre są przeznaczone do noszenia przez wiele tygodni. To fatalny pomysł, aby próbować zaoszczędzić na soczewkach kontaktowych poprzez noszenie ich dłużej niż jest to zalecane na opakowaniu i przez optometrystę, ponieważ z czasem mogą one ulec zanieczyszczeniu, co naraża Twoje oczy na ryzyko infekcji.

Soczewki kontaktowe o przedłużonym noszeniu są specjalnie zaprojektowane tak, aby były tak wygodne i przepuszczały gaz, że można je bezpiecznie nosić na noc. Nowe technologie i materiały sprawiły, że kontakty przedłużonego noszenia są bezpieczniejsze niż kiedyś, ale nawet w soczewkach zatwierdzonych przez FDA nadal istnieje ryzyko infekcji i innych problemów związanych z pozostawieniem kontaktów na kilka dni, a nawet tygodni.

Soczewki miękkie kontra twarde
Najwcześniejsze soczewki kontaktowe były niewiarygodnie grube i wykonane ze szkła. Na szczęście, od tamtego czasu przeszliśmy długą drogę i dwie najpopularniejsze opcje materiałów, z których wykonane są soczewki to silikonowo-hydrożelowe (miękkie) i plastikowe (twarde). Oba rodzaje pozwalają na dotarcie dużej ilości tlenu do rogówki, ale każdy z nich ma inne zalety. Miękkie soczewki są bardziej komfortowe i lepiej utrzymują się na swoim miejscu, podczas gdy twarde lub sztywne soczewki gazoprzepuszczalne korygują więcej problemów ze wzrokiem, są łatwe w zakładaniu i czyszczeniu, zakrywają mniejszą część oka i wystarczają na stosunkowo długi czas. To fatalny pomysł, aby próbować zaoszczędzić na soczewkach kontaktowych poprzez noszenie ich dłużej niż jest to zalecane na opakowaniu i przez optometrystę, ponieważ z czasem mogą one ulec zanieczyszczeniu, co naraża Twoje oczy na ryzyko infekcji.

Pomożemy Ci znaleźć Twoje idealne soczewki
To tylko kilka z różnych typów soczewek kontaktowych, ale są również soczewki kolorowe i barwione i wiele więcej! Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych, może się wydawać, że trudno jest wiedzieć od czego zacząć, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy zamieniasz okulary na soczewki kontaktowe. Twój lokalny optometrysta zrzeszony w Vision Source® z przyjemnością odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące soczewek kontaktowych i pomoże Ci znaleźć ich idealny rodzaj dla Ciebie.