single

Soczewki kontaktowe dwuogniskowe i wieloogniskowe

Jeśli masz ponad 40 lat i masz problemy z widzeniem z bliska, prawdopodobnie cierpisz na powszechną przypadłość związaną z wiekiem, zwaną prezbiopią, która polega na tym, że naturalna soczewka oka traci zdolność do ustawiania ostrości na bliskich obiektach. Prezbiopia jest naturalnym procesem, który zachodzi wraz ze starzeniem się oka i dotyka większość osób od 40 roku życia. Osoby z prezbiopią często znają potrzebę trzymania materiałów do czytania, takich jak gazety, w odległości ramienia od oczu, aby widzieć wyraźnie, jednak okulary do czytania z dwuogniskowymi lub wieloogniskowymi (np. progresywnymi) soczewkami mogą pomóc.

Na szczęście dla tych, którzy nie lubią wyglądu, dotyku i niewygody okularów do czytania, istnieje inna opcja. Soczewki dwuogniskowe i wieloogniskowe są również dostępne w soczewkach kontaktowych, zarówno w wersji miękkiej jak i sztywnej, gazoprzepuszczalnej (RGP).

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe dają Ci większą swobodę niż okulary i pozwalają na widzenie w każdym kierunku - w górę, w dół i na boki - przy zachowaniu podobnego widzenia. Z drugiej strony osoby noszące soczewki progresywne w okularach muszą patrzeć przez okulary, jeśli chcą widzieć w górę lub w dal.

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe są generalnie zaprojektowane na jeden z dwóch sposobów, jako soczewki do widzenia symultanicznego lub soczewki do widzenia naprzemiennego.

Soczewki do widzenia symultanicznego

Najpopularniejsza wersja wieloogniskowych soczewek kontaktowych, soczewki do widzenia symultanicznego prezentują strefy widzenia do dali i bliży w tym samym czasie. Zazwyczaj po krótkim okresie adaptacji Twoje oczy uczą się wykorzystywać ten segment soczewki, który jest im potrzebny do skupienia się na pożądanym obiekcie i zasadniczo ignorują drugi.

soczewki

Soczewki translacyjne lub soczewki o naprzemiennym widzeniu

Podobnie jak soczewki dwuogniskowe, te kontakty są podzielone na odrębne obszary lub strefy, a źrenica przesuwa się do pożądanej strefy w zależności od potrzeb wzrokowych. Zazwyczaj górna część soczewki, czyli to, przez co patrzysz patrząc prosto przed siebie, służy do widzenia na odległość, a dolna część (to, przez co patrzysz, gdy patrzysz w dół) służy do widzenia z bliska. Można to jednak odwrócić w zależności od indywidualnych potrzeb wzrokowych.

Alternatywna opcja dla wieloogniskowych soczewek kontaktowych: Monovision

Monowizja to kolejna alternatywa dla soczewek kontaktowych dla prezbiopii, szczególnie jeśli masz problemy z adaptacją do soczewek wieloogniskowych. Monowizja dzieli Twoje widzenie do dali i bliży pomiędzy oczy, używając Twojego dominującego oka do widzenia do dali i niedominującego oka do widzenia do bliży.

Zazwyczaj używasz soczewek jednoogniskowych w każdym oku, jednak czasami dominujące oko używa soczewki jednoogniskowej, podczas gdy w drugim oku używana jest soczewka wieloogniskowa do widzenia pośredniego i bliskiego. Jest to tak zwana zmodyfikowana jednooczność. Twój okulista przeprowadzi test, aby określić, który typ soczewek jest najlepszy dla każdego oka i optymalnego widzenia.

Czy soczewki kontaktowe są dla Ciebie odpowiednie?

Jeśli masz prezbiopię, soczewki kontaktowe mogą być dla Ciebie świetną opcją. Wiele osób woli wygląd i wygodę soczewek kontaktowych od tradycyjnych okularów do czytania. Porozmawiaj ze swoim okulistą o dostępnych dla Ciebie opcjach.