single

Porady dotyczące dbania o soczewki

Soczewki korekcyjne to wspaniałe rzeczy, które pozwalają nam cieszyć się zaletami dobrego wzroku, ale musimy o nie odpowiednio dbać.
Bez względu na to, czy nosisz okulary czy soczewki kontaktowe, chcemy zaoferować Ci kilka wskazówek, jak upewnić się, że wytrzymają one tak długo, jak powinny, abyś mógł czerpać z nich jak najwięcej korzyści!

Dbałość o okulary
Weterani noszenia okularów wiedzą, że nie trzeba wiele, aby zadrapać jedną z soczewek. Sposobem na ich ochronę jest zawsze czyszczenie ich przy użyciu odpowiednich materiałów. Najlepsze są ściereczki z mikrofibry lub bawełny, które można czyścić zakupionym środkiem do czyszczenia okularów lub po prostu zrobić własny, dodając kroplę płynu do mycia naczyń do butelki ze spryskiwaczem z wodą.

Czasami nie masz pod ręką ściereczki do czyszczenia okularów i co wtedy? Krawędź bawełnianej koszulki może się przydać (choć nie jest idealna), ale nigdy nie używaj chusteczek higienicznych ani serwetek. Są one wykonane z pulpy drzewnej i mogą łatwo porysować soczewkę. Unikaj również stosowania środków chemicznych, takich jak płyn do mycia okien i amoniak, które mogą rozpuścić powłoki ochronne.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe to zupełnie inna gra niż okulary. Zakłada się je bezpośrednio na oko, więc nie chodzi tu tylko o ich pielęgnację, ale również o element higieny. Zawsze myj ręce przed założeniem lub zdjęciem soczewek kontaktowych i nigdy nie używaj ponownie starego płynu do ich przechowywania. Zużyty płyn jest skażony!

Ważne jest, aby używać płynu do soczewek kontaktowych, a nie wody, ponieważ szkodliwe mikroorganizmy żyją w każdym źródle słodkiej wody i przylgną do Twoich kontaktów, jeśli tylko będą miały okazję. Innym ważnym sposobem na utrzymanie kontaktów w czystości i zminimalizowanie ryzyka infekcji oczu jest przestrzeganie instrukcji wymiany podanych na opakowaniu. Oznacza to, że nie należy nosić wkładek jednodniowych dłużej niż jeden dzień, miesięcznych dłużej niż jeden miesiąc itd.

Zapobieganie infekcjom oczu
Istnieje kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić oczy przed infekcjami oczu jako osoba nosząca soczewki kontaktowe. Jedną z nich jest nie pocieranie oczu, ponieważ jest to świetny sposób na wprowadzenie nowych zarazków lub uszkodzenie soczewki kontaktowej. Dobrze jest też często mrugać, utrzymywać odpowiednie nawodnienie i używać kropli do oczu, kiedy ich potrzebujesz, aby utrzymać nawilżenie oczu. Oprócz wymiany soczewek kontaktowych zgodnie z harmonogramem, upewnij się, że nosisz je tylko przez tyle kolejnych godzin, ile jest zalecane.

Przyjdź do nas z problemami z soczewkami
Jeśli masz jakiekolwiek problemy z soczewkami, niezależnie od tego czy nosisz okulary czy kontakty, możesz je do nas przynieść! Niezależnie od tego, czy jest to porysowana soczewka okularowa, czy też Twoje kontakty powodują niezwykłe podrażnienia, możemy Ci pomóc. Nawet jeśli wszystko jest w porządku z Twoimi soczewkami, nadal ważne jest, abyś przestrzegał regularnego harmonogramu badań okulistycznych, ponieważ nie każdy problem z oczami lub soczewkami jest oczywisty.

Twój zdrowy wzrok jest naszym najwyższym priorytetem!