single

Postanowienia noworoczne dla zdrowych oczu w 2021 r.

Nowy rok to czas, aby zacząć od nowa i odnowić nasze zaangażowanie w zdrowie, szczęście i sukces. Ważne jest, aby w tych postanowieniach uwzględnić zdrowie i bezpieczeństwo oczu i wzroku. Oto sześć najlepszych sposobów na to, jak możesz sprawić, by Twoje oczy i wzrok stały się w tym roku priorytetem.

Zaplanuj kompleksowe badanie wzroku dla każdego członka swojej rodziny.

Kompleksowe badanie wzroku zapewni nie tylko, że Twój wzrok jest w najlepszej kondycji, ale także pozwoli wykryć wszelkie choroby oczu lub problemy ze zdrowiem oczu. W wielu przypadkach chorób i uszkodzeń oczu, wczesne wykrycie jest niezbędne do leczenia i zachowania wzroku.

Chroń swoje oczy przed słońcem przez cały rok.

Szkodliwe promieniowanie słoneczne UV i HEV (widzialne promieniowanie wysokoenergetyczne), a potencjalnie także promieniowanie z ekranów komputerów i urządzeń cyfrowych, zostało powiązane z poważnymi schorzeniami oczu, w tym ze zwyrodnieniem plamki żółtej, zaćmą oraz nienowotworowymi i nowotworowymi naroślami w oku i na powiekach. Kiedy przebywasz na świeżym powietrzu, upewnij się, że nosisz okulary przeciwsłoneczne, które w 100% chronią przed tymi szkodliwymi promieniami. Obecnie dostępne są powłoki chroniące soczewki przed światłem HEV.

Poznaj swoje czynniki ryzyka dla zdrowia oczu.

Wiedza o tym, kto jest w grupie ryzyka i wczesne wychwytywanie objawów są niezbędne w zapobieganiu powszechnym chorobom zagrażającym wzrokowi, takim jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia cukrzycowa. Świadomość historii swojej rodziny, rasy, płci i stylu życia oraz tego, w jaki sposób czynniki te mogą przyczynić się do rozwoju chorób oczu, może pomóc Twojemu lekarzowi w uważnym śledzeniu wszelkich oznak choroby, zanim będzie za późno.

oczy

Właściwie dbaj o soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe mogą być jednym z największych udogodnień w życiu, ale jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane, mogą powodować poważne i wyniszczające problemy dla Twoich oczu. Nie ryzykuj infekcji, otarć, a nawet utraty wzroku skąpiąc na niezbędnych czynnościach związanych z czyszczeniem i przechowywaniem soczewek kontaktowych. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty dotyczącymi pielęgnacji.

Używaj odpowiedniej ochrony oczu podczas uprawiania sportu lub wykonywania pracy, która stanowi zagrożenie dla Twoich oczu.

Według Prevent Blindness America szpitalne oddziały ratunkowe leczą rocznie ponad 700 000 urazów oczu związanych z pracą, 125 000 urazów oczu powstałych w domu i 40 000 urazów oczu związanych z uprawianiem sportu. Prawie wszystkich tych urazów można uniknąć stosując odpowiednią ochronę oczu. Porozmawiaj ze swoim okulistą o swojej pracy, hobby i aktywności sportowej, aby ustalić najlepsze dla Ciebie okulary ochronne.

Włącz zdrową dla oczu żywność do swojej regularnej diety.

Pokarmy bogate w witaminy i przeciwutleniacze odgrywają istotną rolę dla zdrowia Twoich oczu. Badania pokazują, że odpowiednia dieta może zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, jaskry i innych problemów z oczami. Jedz pokarmy bogate w beta karoten, luteinę i zeaksantynę (takie jak szpinak, jarmuż, czerwona/pomarańczowa papryka, marchew, słodkie ziemniaki i kabaczek), bioflawonoidy (takie jak herbata, czerwone wino, owoce cytrusowe, jagody, wiśnie, rośliny strączkowe, produkty sojowe), kwasy tłuszczowe Omega-3 (ryby zimnowodne, mielone nasiona lnu, orzechy włoskie) oraz owoce, warzywa i inne pokarmy bogate w witaminy A, C i D. Cynk jest również związany ze zdrowiem oczu i znajduje się w takich pokarmach jak ostrygi, wołowina i ciemne mięso indyka.

Rozpocznij rok z myślą o swoich oczach. Te sześć postanowień nie tylko pomoże Ci zobaczyć wspaniały rok, ale pomoże Ci zachować zdrowe oczy i wzrok przez całe życie.