single

Co to w ogóle jest strzyk?

Strzyk (znany przez okulistów jako hordeolum) to zakażenie gruczołu ropnego, które tworzy krostowaty guzek u nasady powieki lub w samej powiece. Może być nieprzyjemny, powodując obrzęk, ból, zaczerwienienie, dyskomfort, a czasem nadmierne łzawienie lub niewyraźne widzenie, jeśli jest na tyle duży, że zniekształca przednią powierzchnię oka.

Co powoduje powstawanie styrenu?

Gruczoły ropy naftowej na powiece czasami zostają zablokowane przez brud, martwy naskórek lub nagromadzony olej, a kiedy tak się dzieje, wewnątrz mogą rozwijać się bakterie. Zablokowanie gruczołów jest również często spowodowane przez kosmetyki do oczu, które blokują otwory w powiece. Blokada ta powoduje zakażenie gruczołu i stan zapalny, co prowadzi do powstania stygmatu. Może on powstawać po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powieki i może powodować obrzęk wokół oka, a czasem nawet całej powieki.

Leczenie styrenu

W leczeniu stygmatu stosuje się antybiotyki, często w ciężkich przypadkach na receptę na antybiotyki doustne, aby zmniejszyć ilość bakterii odpowiedzialnych za zakażenie. W przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Przykładanie gorącego kompresu do oka na 10-15 minut kilka razy w ciągu dnia przyniesie ulgę i przyspieszy proces gojenia.

strzyk

Podobnie jak w przypadku pryszcza, stygmat prawdopodobnie pęknie, spłynie i zagoi się sam. W sporadycznych przypadkach, zwłaszcza na wewnętrznej stronie oka, nie dochodzi do samoistnego ustąpienia zmian i może być konieczna pomoc okulisty w celu zastosowania dodatkowego leczenia. W takim przypadku, w celu zmniejszenia obrzęku i problemów kosmetycznych związanych ze stygmatem, stygmat jest otwierany i drenowany chirurgicznie.

Nigdy nie powinno się otwierać styrenu! Może to spowodować rozprzestrzenienie się bakterii i pogłębienie infekcji. W przypadku pogorszenia się stanu, nasilenia bólu lub podrażnienia, należy skontaktować się z lekarzem okulistą w celu podjęcia leczenia.

W przypadku częstego występowania stygmatu, okulista może zalecić stosowanie miejscowo maści z antybiotykiem lub reżimu oczyszczającego, aby zapobiec nawrotom.

Chalazia: Inny rodzaj guzka na powiece

Podobnie jak w przypadku stygmatu, gradówka to zablokowany gruczoł ropny na powiece, który ulega powiększeniu. Główna różnica między gradówką a stygmatem polega na tym, że gradówka nie jest zakaźna. Leczenie polega na higienie powiek, ciepłych okładach i masażu powiek. W przypadku uporczywych zmian należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny (nacięcie i wyłyżeczkowanie).